NFT Teknolojisi ile Tanışın

  1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized
  3. Makale detayı
NFT Teknolojisi ile Tanışın

NFT Nedir?

NFT kelimesini daha önce hiç duydunuz mu? Duymadıysanız endişelenmeyin. Duymamış olmanız çok normal. Günümüz dünyasında yeni yeni hayatımıza girmeye başlayan bir kavram olan NFT, Türkçeye “değiştirilemeyen token” olarak çevrilen “Non-Fungible Token”ın kısaltmasından gelmektedir. Peki nedir bu NFT detaylıca bir irdeleyelim.

Kripto para piyasası ile birlikte hayatımıza farklı farklı ekonomik terimler dahil olmaya başladı. Bunların zirve noktasında ise BTC dediğimiz Bitcoinler yer almakta. Yatırım fonları BTC biriktirmek için yarışa girmiş durumdalar, ancak bireysel yatırımcılar içinse durum biraz farklı. Onlar ileriye odaklı benzersizi bulmak istiyorlar. İşte bu da NFT’lerin içerisinde saklı!

NFT’ler kelime itibariyle değiştirilemeyen token olarak adlandırılsalar da, anlam itibariyle dijital koleksiyonlar olduklarını söyleyebiliriz. Değiştirilemeyen tokenlar aslında NFT’lerin her birinin benzersiz ve bireysel bir değere sahip olduğunu göstermektedir. Örneğin evinizde dijital baskı bir tablo varsa ona zarar geldiğinde yerine onunla eşdeğer olan aynı tablodan tekrar sipariş verebilirsiniz. Ancak evinizde Leonardo Da Vinci’nin Monalisa tablosu varsa, ona zarar gelmesi halinde yerine aynı değerde olan bir çizim tabloyu koymanız imkansızdır. Çünkü o üründen dünyada yalnızca 1 tane bulunmaktadır. İşte yerine yenisi konulamayacak kadar değerli olan bu benzersiz ürünlere NFT değeri biçilebilmektedir. Birden fazla olan şeyin bir değeri olmayabilir ancak nadir bulunan bir şeyin değeri NFT ile milyon dolara çevrilebilir! Bkz: Saba Tümer’in Kahkahası 90 Bin TL’ye Satıldı!

 

JACK DORSEY İLE BAŞLAYAN NFT ÇILGINLIĞI

Twitter’ın kurucusu olan Jack Dorsey’in atmış olduğu ilk tweeti satışa çıkarması ile başlayan NFT teknolojisi ile insanlar para kazanabileceğini keşfetti. Jack’in satmış olduğu tweet 2.9 milyon dolara satılınca Lindsay Lohan, Paris Hilton, Elon Musk gibi yabancı tanınırlar bir yana Nusret, Tarık Tolunay, Saba Tümer hatta Datça Belediyesi bile benzersiz ürünlerini NFT ile satışa çıkarıp binlerce dolara satış yaptılar.

NFT sayesinde yakın gelecekte her bir ürünün dijital bir değeri olabilecek. Belki hepsi Jack’in bir tweeti kadar pahalı olamayabilecek ancak onu benzersiz kılan özelliği bir koleksiyonerin ilgisini çekip, kendi değerini yaratacaktır.

 

Kim bilir, belki gelecek zamanda Bilenibul üzerinden tasarımlarınızı NFT teknolojisi ile satışa çıkarmak mümkün hale gelebilir?

Elif Sırtlayan

Yayınlanma Tarihi: 21 March 2021

Yorumunuzu bırakın