Kendi İşinin Patronu Olmak: Freelancer’lık

  1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized
  3. Makale detayı
Kendi İşinin Patronu Olmak: Freelancer’lık

Kendi İşinin Patronu Olmak: Freelancer’lık

 

Serbest çalışan anlamına gelen Freelancer’lık, günümüzde kendi işinin veya kendi kendinin patronu olmak isteyen kişilere verilen bir çalışma stilinin yerini karşılamaktadır. Mesleğiniz veya yetenekleriniz ne olursa olsun zaman, mekân, durum fark etmeksizin çalışabilme imkanı tanıyan bu serbest çalışma stili; günümüzde her yaştan birçok kitleye hitap etmekte ve gün geçtikçe de rağbeti giderek artmaktadır. Freelance, Freelancer ya da serbest çalışma gibi kavramları duymadıysanız, bu dünyayı sizlere tanıtmak için sizleri yazımızın devamını okumaya davet ediyoruz.

 

Freelancerlar kendi çalışma saatlerini belirleyen, eş zamanlı farklı projeler içerisinde çalışabilen, harcanan zamanı takip etmek zorunda olmayan, fatura kesmek ve kendi işletme vergilerini ödemek gibi sorumluluklarının olmadığı; sabit bir işi olmadığı gibi sabit bir maaşı da bulunmayan çalışanlardır. Çok yönlü bir çalışma hayatını içerisinde barındıran bu serbest çalışma stili, sosyal hayatla entegre ilerlemekte, özgürlük ve kontrol mekanizmasını elinde bulundurmaktadır. Dilimize İngilizce olarak geçmiş freelancer kelimesinin Türkçe karşılıkları değişmekle birlikte; “serbest çalışan, bağımsız çalışan, serbest meslek elemanı, sözleşmeli işçi” gibi anlamlar ifade etmektedir. Freelancer olabilmek için herhangi bir yeteneğinizin veya uzmanlık alanınızın olması yeterlidir. 

 

Eskiden beri var olan Freelancer’lık, günümüz şartlarında varlığını daha da göstermeye başlamıştır. Hatta öyle bir hal almaya başladı ki, günümüz geleceğinde artık tüm çalışma stillerinin evden çalışma, online çalışma ve serbest çalışma (Freelance) gibi stillere geçileceği öngörülmektedir. Öyle ki, artık işverenler de çalışanlarına fazla iş yükü bindirmektense, kalan işlerini Freelancer’lık ile çalışmaya devam ettirmektedirler. Bu da bizlere göstermektedir ki; Freelancer’lık zaman geçtikçe iş dünyasında çok daha fazla yer etmeye başlayacaktır.

 

“Z kuşağı, önümüzdeki yıllarda Freelance çalışma stilinin büyümesindeki en büyük etken olacak.”

 

Henüz bir kesim tarafından varlığı hala kabul edilemeyen ve olumsuz düşüncelerle yaklaşılan Freelancer’lık, alışkanlıkların çok ötesinde bir çalışma stili olduğu aşikâr. Eh, zaman zaman o bir kesimin bazı yanlarına da hak vermemek elde değil. Tüm olumlu güzelliklerinin yanında her güzel şey gibi bazı olumsuzlukları da barındıran Freelancer’lık; serbest çalışmanın verdiği rahatlık ile bazen kişiyi iş disiplininden uzaklaştırabilmekte, beyin fırtınası gerektiren işlerde tek başına çalışmanın zorluğunu gösterebilmekte, kimi zaman piyasanın durgunluğu freelancer çalışmayı da etkileyip beraberinde iş alamama gibi zorlukları da getirmektedir. Ancak var olan tüm bu olumsuzlukların karşısında Statista gelecek verilerine göre 2028 yılında dünyada 86 milyonun üzerinde Freelancer olacağı; Türkiye’de ise ölçümlenen son verilere göre 2023’te 8 milyon freelancer olacağı öngörülüyor. Belirli kurallara ve işlere bağlı kalmak istemeyen, ekip çalışmasını sevmeyen, bireysel, aynı zamanda da özgürlüğüne son derece düşkün Z kuşağının iş hayatına atılması ile birlikte Freelancer’lık giderek büyümektedir. Bu da serbest çalışma dünyasına hem işveren hem çalışan tarafından uyum sağlamamız için yeterli bir sebep olduğunu bizlere göstermektedir. Pijamalarınızla freelance dünyasına dahil olmak istiyorsanız buraya tıklayarak siz de yetenek ve uzmanlığınızla aramıza katılabilirsiniz. ?

Elif Sırtlayan

Yayınlanma Tarihi: 21 March 2021