Instagram’da Satış Yapmak İçin 10 Neden

  1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized
  3. Makale detayı
Instagram’da Satış Yapmak İçin 10 Neden

INSTAGRAMDA SATIŞ YAPMAK İÇİN 10 NEDEN

 

Sosyal medyanın etkileri ve hayatımızdaki yeri giderek önemini arttırmaktadır. Yakından tanıdığımız Instagram, Twitter, Facebook, Pinterest gibi mecralara eklenen Clubhouse ve benzeri uygulamalar sayesinde sosyal medya uygulamaları çeşitliliğini koruyor. Hepsinin kullanılış amacı ve bize sundukları fayda birbirinden farklı. Uygulamaların yaptıkları güncellemeler ise bu farkları artırıyor.

 

Türkiye dijitalde 56 milyon sosyal medya kullanıcısı barındırmaktadır. Şüphesiz ki ilk sırayı da 42 milyon kullanıcısı ile Instagram mecrası almakta. Instagram, görselliği ön plana çıkaran sosyal bir mecradır. Bu görselliği ürünleri sunmak için kullanan kullanıcıların sayısı da hayli artmaktadır. Özellikle ev hanımları, kadın girişimciler kendi hazırladıkları el işi ürünleri Instagram’da paylaşıma sunarak kendi markalarını yaratmakta ve gelir kapısı haline getirmektedir. Gününün yarısını sosyal medyada geçiren internet kullanıcıları için sosyal medyadan alışveriş yapabilmek, markaları tanıyabilmek ise gerçekten büyük bir nimet! Evden Para Kazanma Rehberi adlı yazımızda Instagram’ın günümüzde mağaza vitrini mantığı ile nasıl işlediğini aktarmıştık. Bu yazımızda ise sizlere Instagram’ı mağaza vitrini mantığıyla kullanıp, satış yapmanız için gereken 10 nedeni anlatacağız. 

 

1.DÜKKAN MASRAFI DERDİNDEN KURTULUN.

E-Ticarete kıyasla fiziksel mağaza giderleri oldukça fazladır. Dükkânın kirasından çalışanın giderlerine kadar bir kıyaslama yaptığımızda E-Ticarette maliyet yarı yarıya düşmekte, oluşan bu maliyet farkı ile de çok daha ekonomik fiyatlara ürün satışı yapılabilmektedir. Bu da beraberinde daha fazla satış yapabilme imkanını getirmektedir. Ancak kuracağınız sanal mağazanız için vergi durumunu gözden kaçırmamak gerek!

 

2. ARACI FİRMALARIN KOMİSYONLARI OLMADAN ÇALIŞIN.

E-Ticaret siteleri üzerinden yapılan satışlarda ciddi komisyon oranları ile çalışılmaktadır. Bu da hem satıcı açısından maddi bir kayıp hem de müşteri açısından komisyon oranlarının fiyatlara yansıtılmasıyla satış fiyatlarında artış meydana getirmektedir. Instagram üzerinden yapılan satışlarda ise aracı bulunmadığı için fiyatlandırma ve indirim oranları tamamen satıcının elindedir. Müşteri ile satıcı arasındaki aracı firmalardan bir diğeri olan kargo şirketleri ise belirli şartları taşımayan satıcılar için indirimli kargo fırsatları sunmamaktadır. Yine bu noktada Bileni Bul’un sosyal medya girişimcilerine özel sunduğu fırsatlardan yararlanarak E-Ticarette avantajlı konuma geçebilirsiniz. İlgili yazıyı okumak için tıklayınız.

 

3. YEREL DEĞİL DÜNYA ÇAPINDA TANININ.

Dünya üzerinde sosyal medyayı aktif olarak kullanan 3.80 milyar kullanıcı bulunmaktadır. Instagram’da ise toplamda 1 milyar kullanıcı yer almaktadır. Mağazanızı fiziksel olarak açtığınızda yalnızca bulunduğunuz bölgeye lokal olarak hizmet verebilirsiniz, bu da size sınırlı bir hizmet sunar. Ancak Instagram üzerinden satış yaptığınızda global bir hizmet imkanına sahip olmuş olursunuz. 

 

4. POTANSİYEL MÜŞTERİLERİNİZİ KEŞFEDİN.

Fiziksel mağazaların ulaşabilecekleri kişi sayısı kısıtlıdır. Ancak Instagram, algoritması gereği çok yönlü kullanıldığında milyonlarca kullanıcıyı beraberinde getiren bir platformdur. Farklı stratejilerin kullanılması ile her defasında yeni bir kitle ve müşteri potansiyeli oluşturmaktadır. Markalar sosyal medyada çok yönlü içerik stratejilerinden faydalanmalıdır. Özellikle Instagram’da IGTV, Reels gibi kısımlarda efektif çalışmalar yapılması bir marka için globalleşebilmenin ilk adımlarından biri olacaktır.

 

5. MAĞAZA VİTRİNİNDE ÜRÜNLERİNİZİ SERGİLEYİN.

Fiziksel bir mağazada satış yapan kişi ürünlerini sergileyecek bir alana ihtiyaç duymaktadır. Ancak e-ticaret üzerinden satış yaparken fiziksel bir satış noktasına ihtiyaç duyulmaz. Ürünlerinizi sergilediğiniz platform sizin mağaza vitrininiz haline gelir. Dilediğiniz gibi tasarlayıp sunabilirsiniz.

 

6. SİZE ÖZEL TEMANIZLA MÜŞTERİLERİNİZİ BÜYÜLEYİN.

Ürünlerinizi sergilediğiniz Instagram platformunun, mağaza vitrininiz olduğundan bahsettik. Şüphesiz ki rakip markalardan sizi ön plana çıkaracak olan ise vitrininizin büyüsüdür. Instagram, görsellik algısı ile ön plana çıkan bir mecradır. Mecrayı ne kadar amacına uygun kullanırsak, başarıyı o kadar elde edebiliriz. Markanızın Instagram profiline bir tema belirleyerek görsellerinizi şekillendirebilir, dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Bu noktada bir Sosyal Medya Yöneticisinden yardım almakta fayda olabilir! Alanında en iyi Sosyal Medya Yöneticilerini incelemek ve iletişime geçmek için buraya tıklayınız.

 

7. MÜŞTERİLER İLE MARKA BİLİNİRLİĞİ YARATIN.

Marka bilinirliği yaratmak, potansiyel müşteri kitlenizin sizi tanımasını ve daha fazla müşteriye ulaşabilmeniz için önemli bir adımdır. Tüketiciye güven veren bir olgudur aynı zamanda. Markanızın bilinirliğini arttırmanın en güçlü pazarlarından biri; sosyal medyadır. Doğru hashtag kullanımı, farklı içerikler ve doğru reklam stratejileri ile bu başarıyı elde etmeniz kaçınılmaz olacaktır.

 

8. SAMİMİYET KURUN.

Müşteri, başarının anahtarıdır. Bu sebeple müşteri ile iletişimin birebir olduğu sosyal medya kanallarında çift yönlü iletişime girmek önemlidir. Bir sorunu veya hatayı kabul etmek zordur. Çoğu marka ürününün kusurlarını kabul etmez. Ancak dürüst olmak müşterilerin gözünde marka adına kazanım yaratmaktadır. Gelen yorumlara cevap vermek, mesaj yoluyla birebir iletişime geçmek müşteri ile marka arasında samimiyet oluşturmakta; bu da müşteri için marka bağlılığı yaratmaktadır.

 

9. INSTAGRAM MAĞAZA (SHOP) ÖZELLİĞİ İLE AVANTAJLI KONUMA GEÇİN.

Instagram kullanıma sunduğu mağaza özelliği ile paylaşımlarda direkt olarak ürün fiyatlandırma ve satışa yönlendirme yaparak işletme ve markaların satışlarını artırma eğilimi sunmaktadır.

 

10. GÜVENLİ ÖDEME İLE MÜŞTERİLERİNİZİ ELDE TUTUN.

İnternetten bir ürün alacak müşteri için fiyat kadar önemli bir unsur da güvenli alışveriştir. Sosyal medyadan yapılan satışlarda bir e-ticaret sitesi ile çalışılmıyorsa yalnızca EFT/Havale yöntemi ile ödeme alınmaktadır. Müşteri ise ödemesini güvenle yapabileceği, para ve iade garantisini elde tutabileceği bir markadan alışveriş yapmayı tercih etmek ister. Ödeme sistemlerinin yetersiz olması ise müşteri tarafında markaya karşı bir güvensizlik doğurur. Bileni Bul üzerinden yapacağınız satış ve ödemelerinizde SSL sertifikalı ve 3D Secure ödeme sistemli satışlar gerçekleştirebilir, müşteri memnuniyetini elde tutabilirsiniz.

 

İyi satışlar dileriz.

  • Paylaş:

Elif Sırtlayan

Yayınlanma Tarihi: 21 March 2021