Evden Para Kazanma Rehberi: Instagram’da Satış Yapmak

  1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized
  3. Makale detayı
Evden Para Kazanma Rehberi: Instagram’da Satış Yapmak

EVDEN PARA KAZANMA REHBERİ: SOSYAL MEDYADA SATIŞ YAPMAK

 

Günümüz çağında sosyal medya, zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz, sosyalleşebilmek için kullanabildiğimiz bir araç moduna geçmiştir. 2020 yılı itibariyle pandeminin hayatımıza entegre olmasıyla beraber, artık sosyal medyanın önemi daha çok artarken; aynı zamanda eş, dost, arkadaşlar ile de sosyallaşebildiğimiz tek ortam haline gelmeye başlamıştır. Bu süreç içerisinde kimimiz sosyal medyayı zaman geçirebilmek, sosyalleşebilmek için bir amaç olarak kullanırken, kimimiz de işimiz haline getirmek, reklam aracı olarak kullanabilmek, satışlarımızı yapabilmek için bir araç olarak kullanabiliyoruz.

We Are Social 2020 raporuna göre Türkiye’de 54 milyon sosyal medya kullanıcısı bulunmaktadır. Bu sayı Türkiye nüfusunun %64’ünü kapsamaktadır. Yine bu verilerden ortaya çıkan sonuçlarda en çok Youtube platformu kullanılırken, bunu %83’lük kullanım ve 38 milyon kullanıcısı ile Instagram takip etmektedir. Bu veriler ise göstermektedir ki, sosyal medya platformları artık en büyük pazar ve pazarlama platformu haline gelmiştir. Peki biz bu pazardan payımızı nasıl alacağız? Yazıyı okumaya devam edelim.

 

“Instagram, İnternet Satışlarında E-Ticaret Platformlarının Yerini Almaya Başlıyor.”

 

Evde daha çok vakit geçirdiğimiz pandemi günlerinde, ekonomik özgürlüğünü evden devam ettirmek isteyen binlerce kişi Google’da evden nasıl para kazanabileceğini araştırmaya başladı. El emeğinizle ürettiğiniz ürünlerden kullanmadığınız ikinci el ürünlere, yaptığınız yemeklerden pasta böreğe ve hasadını yaptığınız tüm ürünlere kadar her şey için alıcı bulmanız sosyal platformlar aracılığıyla artık daha mümkün. E-Ticaret sitelerinin zorluğundan ve yüksek komisyon ücretlerinden kurtaran sosyal medya satışları ise gün geçtikçe daha da rağbet görmektedir. 

 

Bu yazıyı okumaya geldiyseniz Instagram’da nasıl satış yapılabileceğini merakla öğrenmek istediğinizi biliyoruz. O halde çok uzatmadan “Instagram’da satış yapmanız için gereken adımlar”ı sıralayalım: 

1. Yeteneklerinizi gözden geçirip, iş kapınızı belirleyin!

Durup bir düşünün… Nelere yeteneğiniz var, neler yapabilirsiniz, elinizden ne gelir, ne satabilirsiniz? Gibi soruları kendinize sorun. Aldığınız cevaplarla kendinize bir rota belirlemeye başlayın. Satacağınız ürünleri ilk etapta stok yapmak, daha hızlı satış yapabilmeniz için işe yarayacaktır.

 

2. Sosyal medyada bir işletme hesabı açarak işe koyulun!

Rotanızı belirlediniz, ürünlerinizi hazırladınız. Artık ihtiyacınız olan tek şey bir sosyal medya hesabı açmak! Öncelikle ürünlerinizin sosyal medyadaki yüzü olabilmesi için markanıza en uygun ismi bulmanız gerekmektedir. Burada marka isminin daha önceden kullanılmamış olması telif hakkı sebebiyle önemlidir. İkinci bir önemli nokta ise satacağınız ürünün hedef kitlesini iyi tanımanız gerekmektedir. Hedef kitlenizi iyi tanımak hangi sosyal mecrada hesap

açmanız gerektiği ile ilgili size yol gösterecektir. Şu an en yoğun kullanılan mecraların başında gelen Instagram ve Facebook sizin için en iyi satış mecraları olabilir.


3. Ürünlerinizi mağaza vitrininde gibi sergileyin!

Satış yapabilmenin en etkili yolu, görselliktir. Ürünlerinizi ne kadar doğru konumlandırır ve görselleştirirseniz ürününüz o kadar ilgi çekici olacaktır. Tıpkı bir mağaza vitrini gibi! 

Bu noktada neler yapacağınızı bilmiyorsanız bir sosyal medya yöneticisinden danışmanlık almak sizin için faydalı olabilir. Buradan markanıza ve bütçenize en uygun sosyal medya yöneticisini bulabilir ve markanız için bir bilen ile çalışmaya başlayabilirsiniz. En iyi Sosyal Medya Yöneticileri için tıklayınız.

4. Satışın en can alıcı noktası: Ödeme!

Her şey yolunda. İşleriniz tıkırında gidiyor. Ama ufak bir sorun var: Ödeme Sistemi!

İnternet ve sosyal medya kullanımının artması ile beraber dolandırıcılık mağduriyetlerinin artması, alıcı ve satıcı tarafında da güvensizlik problemi yaşatmaya başlamıştır. Yine aynı zamanda kredi ve banka kartı ile ödeme yöntemlerinin kullanılamaması da alıcı için tercih etmeme sebeplerinden biri olmaktadır. Bununla beraber alıcı daha güvenli bir alışveriş için sistem üzerinden ödeme yapmayı tercih ederken, satıcı bu sistemler için bir site kurma zahmetine girmek istemiyor. Bu sebeple her iki tarafı da memnun edecek güvenli ödeme sistemleri ile problemler en aza indirgenebiliyor. 

 

5. Evden satış yapabilmenin en güvenli hali

Satış kısmında yaşadığınız sorunları, güvenli ödeme sistemleri alan siteler üzerinden çözebilmeniz mümkün. Kazancını serbest çalışan olarak sağlayan kişilere hizmet eden bilenibul.com üzerinden kendinize açacağınız bir profil ile alıcılarınıza site üzerinden güvenli satış imkânı sağlayabileceksiniz. Üstelik site üzerinden yapacağınız satışlarda ister kredi kartı ister banka kartı ile satış işlemlerinizi gerçekleştirebilme imkânı sağlayabilecek ve müşterilerinize daha güvenli bir ortam sunmuş olacaksınız. Tek yapmanız gereken Kayıt Ol butonundan kendinize bir profil oluşturup, ürünlerinizin bulunduğu profil linkini Instagram hesabınıza sabitlemek! İşte satışlarınızın güvenliğini sağlamak bu kadar kolay.


6. Her şey güzel, tek eksik reklam!

Son adım olarak artık yapmanız gereken markanızı büyütmek ve insanlara duyurmak olmalıdır. Pazarın en büyük payı pazarlamadan geçer. Pazarlama araçlarının içerisindeki en büyük aracı ise reklamdır. Reklam, ürününüz veya markanızı hedef kitlenize en iyi duyurma araçlarından biridir. Bir anlamda marka olmanın en iyi yoludur. Reklam ile kendinizi daha iyi duyurabilir, akılda yer edicilik sağlayabilir ve hedef kitlenizin satın alma davranışlarını da şekillendirebilirsiniz.

 

Not: Sosyal medyadan bize mesaj attığınız takdirde, satış sayfanızı memnuniyetle sosyal medya hesaplarımızda paylaşarak reklamınızı yapacağımızı da bildirmek isteriz. 

 

Bol Kazançlar ☺

 

 

  • Paylaş:

Elif Sırtlayan

Yayınlanma Tarihi: 21 March 2021